Östergötland/Blåvik/Flanhult: Skillnad mellan sidversioner

Från Sockipedia
Innehåll som raderades Innehåll som lades till
KlingsporC (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
KlingsporC (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
 
(2 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{{NyPlatsB
{{SockMall:Plats
| socken = Blåvik
| socken = Blåvik
| landskap = Östergötland
| landskap = Östergötland
Rad 6: Rad 6:
| knord = 58.0347
| knord = 58.0347
| kost = 15.1201
| kost = 15.1201
| bild = Fil:Östergötland-Blåvik-SvGoGå-19-Ög-SV-s.19-Flanhult.jpg
| bildtext = Flanhult runt 1940
}}
}}
[[Fil:Östergötland-Blåvik-SvGoGå-19-Ög-SV-s.19-Flanhult.jpg|miniatyr|Flanhult runt 1940]]
Medeltida gård i Blåvik.
Medeltida gård i Blåvik.


Rad 19: Rad 20:
|[[Har socken:: Blåvik]] [[Har gård::{{#show: {{PAGENAME}} |?Har namn }}]] [[Har typ::Backstuga]] ;?Har koordinat ;?Har typ=Typ ;icon=Marker_Pink.svg
|[[Har socken:: Blåvik]] [[Har gård::{{#show: {{PAGENAME}} |?Har namn }}]] [[Har typ::Backstuga]] ;?Har koordinat ;?Har typ=Typ ;icon=Marker_Pink.svg
|[[Har socken:: Blåvik]] [[Har gård::{{#show: {{PAGENAME}} |?Har namn }}]]
|[[Har socken:: Blåvik]] [[Har gård::{{#show: {{PAGENAME}} |?Har namn }}]]
[[Har typ::Ryttartorp||Livgrenadjärtorp]] ;?Har koordinat ;?Har typ=Typ ;icon=Marker_Yellow.svg
[[Har typ::Soldattorp]] ;?Har koordinat ;?Har typ=Typ ;icon=Marker_Yellow.svg
|[[Har socken:: Blåvik]] [[Har gård::{{#show: {{PAGENAME}} |?Har namn }}]] ;?Har koordinat ;?Har typ=Typ ;icon=Marker_LightGrey.svg
|[[Har socken:: Blåvik]] [[Har gård::{{#show: {{PAGENAME}} |?Har namn }}]] ;?Har koordinat ;?Har typ=Typ ;icon=Marker_LightGrey.svg


| format=leaflet
| format=leaflet
| geojson={{#show: {{PAGENAME}} |?Har namn }}
| geojson=Östergötland-Blåvik-{{#show: {{PAGENAME}} |?Har namn }}
| fullscreen=yes
| fullscreen=yes
| height = 500
| height = 500
Rad 29: Rad 30:
| minzoom=10
| minzoom=10
}}
}}

{|
|+
|-
| style="padding: 10px"|[[Fil:Marker_Blue.svg|ingen|35x35px]]
| style="padding: 10px"| Gårdscentrum
| style="padding: 10px"|[[Fil:Marker Green.svg|ingen|35x35px]]
| style="padding: 10px"| Torp
| style="padding: 10px"|[[Fil:Marker_Pink.svg|ingen|35x35px]]
| style="padding: 10px"| Backstuga
| style="padding: 10px"|[[Fil:Marker_Yellow.svg|ingen|35x35px]]
| style="padding: 10px"| Soldattorp
| style="padding: 10px"|[[Fil:Marker LightGrey.svg|ingen|35x35px]]
| style="padding: 10px"| Övrigt
|}


== Noter och källor ==
== Noter och källor ==

Nuvarande version från 14 december 2025 kl. 16.06


Flanhult
Flanhult runt 1940
Landskap Östergötland
Socken Blåvik
Typ Gård
Koordinater 58.0347, 15.1201
Laddar karta ...
Visa på karta
Häradskarta
Ekonomisk karta
Topografisk karta


Medeltida gård i Blåvik.

Areal totalt 951 ha varav 10,8 åker. Jordart: sandjord. Skogsbestånd: barr- och lövskog. Manbyggnaden uppförd på 1880-talet. Ekonomibyggnader något äldre. Invändigt restaurerad i slutet av 1800-talet. Tre hästar, 18 nötkreatur, sex svin och 30 höns. Gården arrenderad sen 1930. Ägare Boxholms AB (1940).[1]

Torp och backstugor under Flanhult

Laddar karta ...
Gårdscentrum
Torp
Backstuga
Soldattorp
Övrigt

Noter och källor

  1. Svenska Gods och Gårdar – Sydvästra Östergötland, Uddevalla 1940