Östergötland/Åsbo/Sanden: Skillnad mellan sidversioner

Från Sockipedia
Innehåll som raderades Innehåll som lades till
KlingsporC (diskussion | bidrag)
Ny sida
 
KlingsporC (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
 
(11 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{{NyPlatsB
{{PlatsboxV2
| socken = Åsbo
| socken = Åsbo
| landskap = Ingemarstorp
| landskap = Östergötland
| namn = Sanden
| namn = Sanden
| typ = Gård
| typ = Gård
| knord = 58.22461
| knord = 58.22461
| kost = 15.21836
| kost = 15.21836
| rote = Näsby
}}
| gårdtyp = Skattegård

| mantal = 1
1 mantal /168 hA.<ref>''Östergötlands Beskrivning Del II:2'' – Anton Ridderstad, Stockholm 1918</ref>
}}1 mantal /168 hA.<ref>''Östergötlands Beskrivning Del II:2'' – Anton Ridderstad, Stockholm 1918</ref>

== Historik ==
Text saknas.


== Torp och hemman under Sanden ==
== Torp och hemman under Sanden ==
{{Gårdkarta (Åsbo)}}
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
|+
Rad 24: Rad 23:
|
|
|-
|-
|Bygget 1 (Sanden)
|[[Östergötland/Åsbo/Bygget 1 (Sanden)|Bygget 1 (Sanden)]]
|Torp
|Torp
|
|
|-
|-
|Sandkulla
|[[Östergötland/Åsbo/Sandkulla|Sandkulla]]
|Torp
|Torp
|Även Sandkullen.
|
|-
|-
|Åbylund
|[[Östergötland/Åsbo/Åbylund|Åbylund]]
|Torp
|
|
|
|-
|-
|Sandkvarn
|[[Östergötland/Åsbo/Sandkvarn|Sandkvarn]]
|Backstuga
|Backstuga
|
|
|-
|-
|Bygget 2 (Sanden)
|[[Östergötland/Åsbo/Bygget 2 (Sanden)|Bygget 2 (Sanden)]]
|Torp
|Torp
|Förpantningstorp
|Förpantningstorp
|-
|[[Östergötland/Åsbo/Häggarp|Häggarp]]
|Torp
|
|}
|}



Nuvarande version från 16 december 2025 kl. 19.18


Sanden
Landskap Östergötland
Socken Åsbo
Typ Gård
Gårdtyp Skattegård
Mantal 1
Rote Näsby
Koordinater 58.22461, 15.21836
Laddar karta ...
Visa på karta
Häradskarta
Ekonomisk karta
Topografisk karta

1 mantal /168 hA.[1]

Torp och hemman under Sanden

Laddar karta ...
Gårdscentrum
Torp
Backstuga
Soldattorp
Övrigt
Pats Typ Anmärkning
Norrgården (Sanden) Gård
Bygget 1 (Sanden) Torp
Sandkulla Torp Även Sandkullen.
Åbylund Torp
Sandkvarn Backstuga
Bygget 2 (Sanden) Torp Förpantningstorp
Häggarp Torp

Noter

  1. Östergötlands Beskrivning Del II:2 – Anton Ridderstad, Stockholm 1918