Östergötland/Åsbo/Ryd: Skillnad mellan sidversioner

Från Sockipedia
Innehåll som raderades Innehåll som lades till
KlingsporC (diskussion | bidrag)
Ny sida
 
KlingsporC (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
 
(7 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{{NyPlatsB
{{PlatsboxV2
| socken = Åsbo
| socken = Åsbo
| landskap = Östergötland
| landskap = Östergötland
Rad 6: Rad 6:
| knord = 58.15431
| knord = 58.15431
| kost = 15.22131
| kost = 15.22131
| rote = Skogsbo
}}
| gårdtyp = Skattegård
| mantal = 0.5
| bild = Fil:Östergötland-Åsbo-BoxholmsAB-1973-Ryds-Södergård-629-1.jpg
| bildtext = Ryds södergård
}}1/2 mantal / 138 hA. Tillh. på 1600-talet E. Soop.<ref>''Östergötlands Beskrivning Del II:2'' – Anton Ridderstad, Stockholm 1918</ref>


== Torp och hemman under Ryd ==
1/2 mantal / 138 hA. Tillh. på 1600-talet E. Soop.<ref>''Östergötlands Beskrivning Del II:2'' – Anton Ridderstad, Stockholm 1918</ref>
{{Gårdkarta (Åsbo)}}

== Historik ==

== Torp och hemman under Flathult ==
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
|+
Rad 20: Rad 22:
|-
|-
|Ryds Norrgård
|Ryds Norrgård
|Gård
|Livgrenadjärtorp
|Torpmärkt 1998?
|
|-
|-
|Björklund (Ryd)
|[[Östergötland/Åsbo/Björklund (Ryd)|Björklund (Ryd)]]
|Backstuga
|Backstuga
|
|
|-
|-
|Karlsberg (Ryd)
|[[Östergötland/Åsbo/Karlsberg (Ryd)|Karlsberg (Ryd)]]
|Backstuga
|Backstuga
|
|
|-
|-
|Smedstugan
|[[Östergötland/Åsbo/Smedstugan|Smedstugan]]
|Torp
|Torp
|Även Bosen
|
|-
|-
|Tjärdal vid Karlsberg
|Tjärdal vid Karlsberg
|
|
|-
|
|
|
|-
|
|
|
|
|

Nuvarande version från 16 december 2025 kl. 19.20


Ryd
Ryds södergård
Landskap Östergötland
Socken Åsbo
Typ Gård
Gårdtyp Skattegård
Mantal 0.5
Rote Skogsbo
Koordinater 58.15431, 15.22131
Laddar karta ...
Visa på karta
Häradskarta
Ekonomisk karta
Topografisk karta

1/2 mantal / 138 hA. Tillh. på 1600-talet E. Soop.[1]

Torp och hemman under Ryd

Laddar karta ...
Gårdscentrum
Torp
Backstuga
Soldattorp
Övrigt
Pats Typ Anmärkning
Ryds Norrgård Gård Torpmärkt 1998?
Björklund (Ryd) Backstuga
Karlsberg (Ryd) Backstuga
Smedstugan Torp Även Bosen
Tjärdal vid Karlsberg

Noter

  1. Östergötlands Beskrivning Del II:2 – Anton Ridderstad, Stockholm 1918