Östergötland/Åsbo/Norra Timmerö: Skillnad mellan sidversioner

Från Sockipedia
Innehåll som raderades Innehåll som lades till
KlingsporC (diskussion | bidrag)
mIngen redigeringssammanfattning
KlingsporC (diskussion | bidrag)
Ej klart.
Rad 25: Rad 25:
|Strömslund
|Strömslund
|Backstuga
|Backstuga
|http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetStromslund.htm
|
|-
|-
|Åstugan (Norra Timmerö)
|Åstugan (Norra Timmerö)
|Backstuga
|Backstuga
|http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetAstugan.htm
|
|-
|-
|Timmerötorp
|Timmerötorp
|Torp
|Torp
|http://www.krafttaget.com/Torpmarkningar/Torpskyltar/102_Timmerotorp.htm
|
|-
|-
|Nr 126
|Nr 126
Rad 41: Rad 41:
|Bastubergtorp
|Bastubergtorp
|Torp
|Torp
|Även Bastuguberg
|
http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpenBastuberg.htm
|-
|-
|Bocktorp
|Bocktorp
|Torp
|Torp
|http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetBocketorp.htm
|
|-
|-
|Hultet (Norra Timmerö)
|Hultet (Norra Timmerö)
|Torp
|Torp
|http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetHultet.htm
|
|-
|-
|Bjursdalen
|Bjursdalen
|Torp
|Torp
|http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetBjursdalen.htm
|
|-
|-
|Anderstorp (Norra Timmerö)
|Anderstorp (Norra Timmerö)
|Torp
|Torp
|http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetAnderstorp.htm
|
|-
|-
|Sandbacken
|Sandbacken
|Torp
|Torp
|
|
|-
|Olstorp
|
|http://www.krafttaget.com/Torpmarkningar/Torpskyltar/85_Olstorp.htm
|}
|}



Versionen från 27 mars 2025 kl. 18.27

Mall:PlatsboxV2

Norra och södra tillsammans med Lövhagen 1/2 mantal[1]

Norra Timmerö (Timmerry, Timmerryd) var en gård som tidigare låg i Åsbo socken. Hemmanet delar sitt namn med det i söder, Södra Timmerö.

Det har sedan 1600-talet varit en del av Boxholms säteri, sedan 1816 en del av bruksegendomen och sedan 1872 en del av Boxholms AB.

Boxholms bruk låg uppdelat i två socknar, Ekeby och Åsbo, varav Norra Timmerö utgjorde en del av Åsboportionen. Detta skapade en mängd administrativa bryderier, men skulle komma att ordnas år 1927 genom att Ekeby församling delades i norra- och södra- samt att Norra Timmerö då slogs samman med Ekeby södra församling. Kommunens församlingar, Åsbo-, Ekeby norra- och södra- samt Rinna- och Malexander- slogs år 2010 samman till Boxholms församling.[2]

Torp och hemman under Norra Timmerö

Pats Typ Anmärkning
Strömslund Backstuga http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetStromslund.htm
Åstugan (Norra Timmerö) Backstuga http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetAstugan.htm
Timmerötorp Torp http://www.krafttaget.com/Torpmarkningar/Torpskyltar/102_Timmerotorp.htm
Nr 126 Livgrenadjärtorp
Bastubergtorp Torp Även Bastuguberg

http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpenBastuberg.htm

Bocktorp Torp http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetBocketorp.htm
Hultet (Norra Timmerö) Torp http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetHultet.htm
Bjursdalen Torp http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetBjursdalen.htm
Anderstorp (Norra Timmerö) Torp http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/TorpetAnderstorp.htm
Sandbacken Torp
Olstorp http://www.krafttaget.com/Torpmarkningar/Torpskyltar/85_Olstorp.htm

Noter

  1. Östergötlands Beskrivning Del II:2 – Anton Ridderstad, Stockholm 1918
  2. http://www.krafttaget.com/Ludekken_pekkarta/objekt/NorraTimmero.htm